• BIST 100

  11064,85%0,37
 • DOLAR

  33,06% 0,07
 • EURO

  36,11% 0,36
 • GRAM ALTIN

  2569,22% 0,31
 • Ç. ALTIN

  4105,88% 0,21

LGS’de onaylanmayan tercihler geçersiz sayılacak

EĞİTİM 10.07.2024 12:47:39 0
LGS’de onaylanmayan tercihler geçersiz sayılacak
Siirt Rehberlik ve Araştırma Merkezi Psikolojik Danışmanı Esra Bulut, LGS tercihleri için uyarıda bulunarak, "17 Temmuz’da saat 17.00’de tercih yapma süreci bitmiş olacak. Bu süreçte tercihlerini yaptıktan sonra ortaokulda bulunan idarelerine giderek bu tercihlerini onaylatmaları çok önemlidir. Onaylatmadıkları takdirde tercihleri geçersiz sayılacak" dedi.
1 milyon 38 bin 192 öğrencinin iyi bir lise için ter döktüğü Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavı sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih süreci devam ediyor. Siirt Rehberlik ve Araştırma Merkezi Psikolojik Danışmanı Esra Bulut, 28 Haziran’da sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte bu sürece dahil olmaya başladıklarını söyledi. 28 Haziran-17 Temmuz tarihleri arasında öğrencilerin LGS tercihlerini yapabileceklerini hatırlatan Buluta, özellikle tercih süresinin bitiş tarihine çok dikkat etmeleri gerektiğinin altını çizdi. 17 Temmuz günü saat 17.00’de tercih yapma süresinin bitmiş olacağını aktaran Bulut, "Bu süreçte tercihlerini yaptıktan sonra ortaokulda bulunan idarelerine giderek bu tercihlerini onaylatmaları çok önemlidir. Onaylatmadıkları takdirde tercihleri geçersiz sayılacak. LGS sürecinde yerel yerleştirme ve merkezi yerleştirme dediğimiz iki tür yerleştirme olmaktadır. Yerel yerleştirme, öğrencilerimizin okul ortalamaları ve okul yılsonu ortalamalarının alınarak yapıldığı bir yerleştirme türü oluyor. Merkezi yerleştirme ise öğrencilerimizin LGS sınavına girdikten sonra aldıkları puanla yapılan bir yerleştirme oluyor. Öğrencilerimiz yerel yerleştirme yaparken, adı üstünde yerel olduğu için daha çok ikametgahlarına yakın okullara yerleştirmeleri yapılıyor. Puanla tercihlerde ise böyle bir zorunluluk yoktur. Puanlarının yettiği, daha doğrusu sonuç kısmında Türkiye geneli yüzdelik dilim dediğimiz dilime göre okullara tercihlerde bulunabiliyorlar. 22 Temmuz’da sonuçlar açıklandığı zaman merkezi yerleştirmeyle puanları doğrultusunda yerleşmeleri yapılan öğrencilerimizin okullarına kayıtları otomatik olarak yapılacak. Puanlarla yerleşmeyen öğrencilerimiz ya da puanla yapılan okullara yerleşmeyen öğrencilerimizin de yerel tercihle ikametgahlarına en yakın okula yerleştirme işlemleri yapılacak. İlçelerden il merkezine ya da farklı bir yerde okul kazanan öğrencilerimiz için de 19 ile 23 Ağustos’ta yatılılık işlemleri yapılacak. Yurtlara başvurularda bulunabilecekler’’ dedi.
Tercih süresi boyunca tarihlerin takip edilmesi gerektiğini ifade eden Bulut, öğrencilerin yüzdelik dilimlerinin farkında olarak, istedikleri okula göre doğru sıralama yapmalarının önemli olduğunu belirtti. Tercih sürecinde en yüksekten en düşüğe doğru okul sıralamaları yapmadıkları takdirde ölü tercih denilen tercih şekline girdiğini ve bunun da öğrencilerin potansiyellerinin daha altında okullara yerleşmesine neden olabileceğini kaydeden Bulut, "Ayrıca giriş yaptıkları zaman bir güvenlik kayıt numaraları oluyor, güvenlik kayıt numarasına da dikkat etmeleri çok önemli. Bir okulun proje okulu olup olmaması da o okulun tercih edilebilirliğini etkilemektedir. Bu yüzden okullara başvurdukları zaman okulun proje okulu olup olmamasına dikkat etmeleri gerekiyor. Çünkü proje okulu olan okullara puanları geçen sene düşük olsa bile bu sene yerleşme imkanları biraz daha düşük olabilir. Çünkü yüksek puanda kapatacaklarını düşünüyoruz’’ şeklinde konuştu.

Kilis Üniversitesinde “15 Temmuz Sergisi” açıldı

Mardin’de iki motosiklet çarpıştı: 1 ölü, 1 yaralı

15 Temmuz Demokrasi Müzesi hain darbe girişimine ayna tutuyor

15 Temmuz Şehitleri kabirleri başında anıldı

Konteyner kent yanında çıkan yangın korkuttu

Dicle Nehri’nde mahsur kalan 10 kişilik aile kurtarıldı

Park halindeki otomobil alev alev yandı

Şanlıurfa’da 18 kilogram skunk ele geçirildi: 2 gözaltı

14 yaşındaki çocuk girdiği HES barajında boğuldu

Öz Sağlık İş Sendikası Diyarbakır Şube Başkanı: “15 Temmuz hain darbe girişimini unutmayacağız”

Diyarbakır’da 15 Temmuz şehidi kabri başında dualarla anıldı

15 Temmuz 8. Yılı Programı Araban’da Şehitlik ziyareti ile başladı

Şehitlerin kabrine karanfil bırakıldı

Hüda Par’dan 15 temmuz açıklaması

Mardinli 15 Temmuz gazisi Alğan: "Bin kere şükürler olsun ki vatan için vurulduk"

HAK-İŞ Konfederasyonu Şırnak İl Başkanı Uysal’dan demokrasi vurgusu

Başkan Tutdere: “Adıyaman’ımızı düştüğü yerden kaldıracağız”

Siirt Şehitliği’nde 15 Temmuz anma programı düzenlendi

15 Temmuz şehitleri unutulmadı

Oto yıkamada elektrik akımına şahıs hayatını kaybetti

Şırnak’ta darbenin 8. yılı çeşitli etkinlikler anıldı

Diyarbakır’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri şehitlik ziyaretleriyle başladı

Şahinbey Belediyesi 15 Temmuz da spor etkinlikleri düzenledi

Siirt’te hırsızlık suçundan aranan şahıs tutuklandı

Mardin’de de 15 Temmuz şehitleri unutulmadı

Vali Zorluoğlu, şehit aileleri ve gazilerle bir araya geldi

Diyarbakır’da sağlıklı gıda için denetim koordinasyonu kuruldu

Seyir halindeki otomobil cayır cayır yandı

Adıyaman’da 14 yaşındaki kız çocuğu kendini astı

Mardin’de otomobil, yaya geçidinde çocuklara çarptı: 1 ölü, 1 ağır yaralı

Yükleniyor

Haberi Sesli Oku